Jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Należy jednak pamiętać, że miał dzikich przodków nim został udomowiony, ma więc w swojej naturze pierwotne nawyki. Decydując się na posiadanie psa, to my mamy obowiązek nauczyć go reguł ludzkiego świata. W relacji człowiek - pies, to my jesteśmy "przywódcami stada" i przewodnikami. Oczywiście mają to być zdrowe relacje, oparte na zaufaniu, systematyczności i cierpliwości do naszego pupila, tylko wtedy zyskamy w nim oddanego, wiernego przyjaciela.

Szczenię, to jak ludzki dzieciak. Wszystkiego trzeba go nauczyć, a nie jest to proste, bo my nie rozumiemy psiego języka, a on naszego. Do prawidłowego rozwoju pies potrzebuje sporej dawki ruchu, bieganie po domu absolutnie nie wystarcza, a i potrzeby fizjologiczne powinien załatwiać poza mieszkaniem. Nawet kiedy przed domem mamy ogrodzone podwórko, to są sytuacje, kiedy musimy wyjść z psem dalej. I z tym może być kłopot, jeśli nasz pupil (pies) nie potrafi chodzić na smyczy.

Obroża i smycz dla psa należą do podstawowych akcesoriów potrzebnych zwierzęciu i oczywiście nam. Smycz ma bowiem dwa końce, na jednym jest pies, a na drugim my.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Spacer z psem nie powinien być frustrujący ani dla zwierzaka, ani dla nas. Kiedy pies zaklimatyzuje się w naszym mieszkaniu, zaczynamy naukę chodzenia na smyczy. Tu należy uzbroić się w cierpliwość, systematycznie ćwiczyć psie zachowanie, aż zrozumie i zaakceptuje reguły. Nigdy nie "wydzieramy się" na psa, a tym bardziej nie bijemy, bo wtedy smycz dla psa będzie mu się kojarzyć z negatywnymi emocjami i nigdy jej nie zaakceptuje.

4 podstawowe etapy nauki chodzenia na smyczy

Krok 1 – przyzwyczajamy psiaka do noszenia obroży.

Krok 2 – oswajamy ze smyczą.

Krok 3wyprowadzamy psa na smyczy na zewnątrz, w miejsce, gdzie nie będzie zbyt wielu nowych bodźców i rozpoczynamy naukę chodzenia.

Krok 4 – poszerzamy psie horyzonty (spacer w parku, ulicą itp.).

Pamiętamy, by każde prawidłowe zachowanie psa podczas nauki chodzenia na smyczy - nagradzać!

Na co zwrócić uwagę przed pierwszym spacerem z psem?

Kupując obrożę dla psa miejmy na uwadze jego wielkość i masę, pozwólmy psu się z nią zapoznać (pies poznaje węchem), a następnie zakładamy obróżkę (mogą to być również szelki dla psa) i dajmy psu czas na oswojenie się z gadżetem na szyi. Podobnie postępujemy ze smyczą. Automatyczna smycz dla psa nie nadaje się do nauki. Na początek wystarczy mocna, materiałowa smycz dla psa 2,5 –3 metrowa, którą łatwo przypiąć do obroży.

Naukę chodzenia psa na smyczy rozpoczynamy w domu. Jeśli zwierzę nie chce się ruszyć z miejsca, przywołujemy je i gdy do nas dojdzie – nagradzamy. Kiedy pies wyrywa się do przodu, zatrzymujemy się i także przywołujemy do siebie i nagradzamy po przyjściu. Pies musi zrozumieć, że to Ty dyktujesz warunki, a smycz nie jest niczym złym. Pierwszy spacer powinien odbywać się w miejscu z ograniczoną liczbą bodźców. Dla Twojego szczeniaka wszystko jest nowe. Pozwólmy mu badać teren. Ucząc psa chodzenia na smyczy na zewnątrz, postępujemy tak jak przy nauce w mieszkaniu. Pies ciągnie na smyczy – nie daj się prowokować (zabawny to widok, gdy to pies wyprowadza właściciela na spacer). Zatrzymaj się i przywołaj do siebie - nagradzaj. Proces jest trudny, a efektu nie osiągniesz po 1 dniu. Uzbrój się w cierpliwość, systematyczne ćwiczenia na pewno dadzą w krótce efekty. Wybierając się w miejsce, gdzie są inni ludzie i zwierzęta, warto mieć już opanowane chodzenie psa na smyczy, bo nowe bodźce, to nowe wyzwania. Pamiętaj, że spacer ma się odbywać w spokojnej atmosferze, musisz wygospodarować na niego czas i dać psu możliwość poznawania otoczenia (na Twoich warunkach). Spacer z psem, który ma wyćwiczone chodzenie na smyczy, to czysta przyjemność dla obu stron.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwieceń Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło