Jak urządzić klatkę dla chomika?

Jesteś świeżym posiadaczem chomika? W Twoim domu dopiero ma się on pojawić? Jest z Tobą on od dawna, a planujesz remont w klatce? Zawsze warto zastanowić się nad wyborem i aranżacją klatki dla małego gryzonia.

Ważne elementy w klatce dla chomika

Oto kilka rzeczy, na które naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę urządzając klatkę dla chomika.

Klatka

Ważny jest rozmiar. Minimalna wielkość klatki dla chomika to 60 x 40 x30 cm. Wiadomo - im większa klatka, tym więcej możliwości, pojawiły się nawet klatki piętrowe i modułowe. Dostępne są klatki zarówno z prętami, jak i z tworzywa połączonego z prętami. Należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie prętów - jak pomiędzy prętami zmieści się głowa, to zmieści się cały chomik :) Przy wyborze klatki zastanówmy się także nad tym czy chcemy ją kupić z akcesoriami czy wolimy mieszkanko dla chomika zaaranżować sami.

Podłoże

Sprawa niezwykle ważna. Spód klatki należy wyłożyć odpowiednim podłożem. Im lepszej jakości będzie, tym mniejsze ryzyko, że będą się namnażać bakterie i grzyby oraz uwalniać nieprzyjemne zapachy. Najlepsze podłoże dla chomikajest z naturalnych surowców, ponieważ jest miękkie i delikatne oraz ma wysoka wchłanialność płynów i zdolność wiązania nieprzyjemnych zapachów. Producenci podłoża dla gryzoni mają w swojej ofercie ściółki, trociny, wiórki, sianka, podłoża bawełniane, żwirki drewniane, w różnych kolorach i o różnych zapachach.

Akcesoria

Przy aranżacji środka klatki pamiętajmy, aby miejsce kuchenne znajdowało się jak najdalej łazienki.

Niezbędnikiem w każdej klatce jest: domek - azyl i miejsce odpoczynku poidełko i karmidełko, czyli kuchnia chomika plac zabaw, czyli to, co chomiki lubią najbardziej :) tutaj jest miejsce na kołowrotki, kule do biegania, drabinki do wspinania, domki z otworami, rury. Wielu producentów ma już w pełni wyposażone klatki.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwieceń Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło