Kot musi drapać!

Jak powiedział Victor Hugo - „Bóg stworzył kota, aby człowiek mógł głaskać tygrysa”. Kot, nawet domowy – jest drapieżnikiem. Zęby i pazury służą mu do zdobywania ofiar. Pomagają się również bronić i zapewniają przyczepność. Domowemu kotu za drzewa posłużą więc sprzęty domowe- ścieranie o nie pazurów utrzymuje je w dobrym stanie. Często zdarza się również, że koty drapią ponieważ....nudzą się!

Dlaczego koty drapią i co można na to poradzić?

Panuje mit, że drapanie dotyczy tylko młodych kociaków. Niestety, nie jest to prawda. Kot w każdym wieku będzie drapał. Nie znaczy to jednak, że nasze meble będą dożywotnio skazane na pazury naszego pupila. Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

  • Nauka przez obserwację – małe kotki często uczą się korzystania od starszych. Jeśli w miejscu z którego bierzesz kota były drapaki, prawdopodobnie Twój kociak będzie się drapakiem interesował.

  • Umieszczenie drapaka w miejscu, gdzie kot drapie – najlepiej tak, by nie znajdował się na drodze ludzi.

  • Umieszczenie kota na drapaku – można to robić, gdy kot akurat coś drapie, lub tak po prostu – pocierać jego łapkami o drapak.

  • Kocimiętka – roślina ta zawiera kocie feromony szczęścia, stymulujące receptory w mózgu. Posypanie drapaka substancją spowoduje zainteresowanie kota tym miejscem, a to już połowa sukcesu – wkrótce zacznie je drapać ;-)

 

Jaki drapak wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych typów drapaków – od klasycznych wysokich słupków, przez drapaki – obicia na meble po specjalne maty i drapaki kartonowe.

Drapaki-obicia sprawdzają się szczególnie, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca w mieszkaniu. Drapak można przytwierdzić właściwie do każdego mebla, a nawet ściany. Dostępne są różne rozmiary. Możliwe również korzystanie w pozycji leżącej. Ich dodatkową zaletą jest niska cena.

Trixie drapak dla kota 60x11 cm: https://marlazoo.pl/marla/zabawki-i-drapaki/627-trixie-drapak-dla-kota-60x11cm-tx-43181--4011905431819.html

Drapaki-słupki to najpopularniejsze z drapaków, składające się z podestu i słupka owiniętego sizalowym sznurkiem. Do tych drapaków zwykle przytwierdzone są dodatkowe zabawki – wiszący sznurek lub mysz na sprężynie. Bardziej zaawansowane drapaki wielofunkcyjne posiadają dodatkowo budki, hamaki lub dodatkowe platformy do wspinania się. Zachęci to kota do zabawy!

Yarro drapak Leon z dwoma półkami: https://marlazoo.pl/marla/zabawki-i-drapaki/717-yarro-drapak-leon-budka-i-2-polki-y1130--5901436111306.html

Drapaki-maty są stosunkowo nowe wśród drapaków. Są to dywaniki z włóknistą powierzchnią. Jeśli Twój kot często ostrzy pazurki o dywan – mata będzie dobrym rozwiązaniem.

Trixie drapak-mata o wymiarach 70x50 cm: https://marlazoo.pl/marla/zabawki-i-drapaki/1132-trixie-drapak-mata-dla-kota-70x45-cm-4323--4047974043233.html

Kupując dla swojego pupila nawet najlepszy drapak należy być przygotowanym na to, że... kota może on początkowo zupełnie nie interesować! Stopniowo można jednak do niego przyzwyczaić nawet najbardziej opornego mruczka :-)

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwieceń Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło