Jesteś świeżym posiadaczem chomika? W Twoim domu dopiero ma się on pojawić? Jest z Tobą on od dawna, a planujesz remont w klatce? Zawsze warto zastanowić się nad wyborem i aranżacją klatki dla małego gryzonia.

Ważne elementy w klatce dla chomika

Oto kilka rzeczy, na które naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę urządzając klatkę dla chomika.

Klatka

Ważny jest rozmiar. Minimalna wielkość klatki dla chomika to 60 x 40 x30 cm. Wiadomo - im większa klatka, tym więcej możliwości, pojawiły się nawet klatki piętrowe i modułowe. Dostępne są klatki zarówno z prętami, jak i z tworzywa połączonego z prętami. Należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie prętów - jak pomiędzy prętami zmieści się głowa, to zmieści się cały chomik :) Przy wyborze klatki zastanówmy się także nad tym czy chcemy ją kupić z akcesoriami czy wolimy mieszkanko dla chomika zaaranżować sami.

Podłoże

Sprawa niezwykle ważna. Spód klatki należy wyłożyć odpowiednim podłożem. Im lepszej jakości będzie, tym mniejsze ryzyko, że będą się namnażać bakterie i grzyby oraz uwalniać nieprzyjemne zapachy. Najlepsze podłoże dla chomikajest z naturalnych surowców, ponieważ jest miękkie i delikatne oraz ma wysoka wchłanialność płynów i zdolność wiązania nieprzyjemnych zapachów. Producenci podłoża dla gryzoni mają w swojej ofercie ściółki, trociny, wiórki, sianka, podłoża bawełniane, żwirki drewniane, w różnych kolorach i o różnych zapachach.

Akcesoria

Przy aranżacji środka klatki pamiętajmy, aby miejsce kuchenne znajdowało się jak najdalej łazienki.

Niezbędnikiem w każdej klatce jest: domek - azyl i miejsce odpoczynku poidełko i karmidełko, czyli kuchnia chomika plac zabaw, czyli to, co chomiki lubią najbardziej :) tutaj jest miejsce na kołowrotki, kule do biegania, drabinki do wspinania, domki z otworami, rury. Wielu producentów ma już w pełni wyposażone klatki.

Klatka dla gryzonia - jak urządzić?