Zwierzątko w domu, to nowe obowiązki dla właściciela. Kot, pies, rybki…, nie nacieszymy się pupilami długo, jeśli o nich nie zadbamy. Karmienie to nie wszystko, taki kot np. potrzebuje miejsca do załatwiania czynności fizjologicznych. Oj, nie będziemy szczęśliwi, kiedy zwierzę "napaskudzi" w domu. Jeśli jesteś kociarzem, to przyjmując pod swój dach kota, oprócz karmy zapewnij mu kuwetę i wypełnienie do niej. Obie strony unikną w ten sposób przykrych niespodzianek. Piasek (może być niedostępny) czy gazety, to nie jest dobre rozwiązanie. Żwirek dla kota, sprawdza się najlepiej.

Jaki wybrać żwirek dla kota?

Na rynku jest wiele produktów. Różnią się składem, właściwościami, wielkością opakowań, wydajnością. Wybierając żwirek dla kota musimy pomyśleć nie tylko o zwierzęciu, ale także o nas (w końcu to my sprzątamy kocią toaletę i korzystamy z mieszkania wraz z kotem). Żwirek ma tę wadę, że może pylić, turlać się i przenosić na kocich łapach po mieszkaniu, jedne lepiej pochłaniają zapach, inne gorzej. Nie wszystkie rodzaje żwirku pasują użytkownikowi kuwety. Metodą prób i błędów znajdziesz właściwy. Poniżej prezentujemy krótki przegląd kocich żwirków.

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Rodzaje i charakterystyka żwirków dla kota

Najtańszy - to żwirek bentonitowy – produkt pochodzenia skalnego. Ma postać zbliżoną do piasku. Dostępny w dwu wersjach: zbrylającej się i niezbrylającej. Łatwo pochłania wilgoć, kot może w nim grzebać, ale pyli i w wersji niezbrylającej trudno dbać o czystość w kuwecie (problem z oddzieleniem brudnego od czystego). Mokry, robi się gliniasty i przywiera do dna kuwety. Jeśli kot lubi podjadać ściółkę, nie wolno stosować bentonitu, bo może zakleić jelita.

Najzdrowszy żwirek, to ten pochodzenia naturalnego z przetworzonych włókien drewnianych czy roślinnych. Żwirek naturalny drewniany i roślinny występuje także w dwu wersjach: zbrylającej i niezbrylającej. Podobnie jak w przypadku bentonitu, łatwiej sprząta się zbrylający. Żwirki naturalne dobrze wchłaniają wilgoć i pochłaniają zapachy, są biodegradalne, można je wyrzucać do toalety (partiami) lub na kompostownik. Mają naturalny zapach o ile nie wybierzemy wersji perfumowanej. Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy zapach przypadnie kotu do gustu i może wówczas załatwić się poza kuwetą. Żwirek naturalny jest lekki (może się rozsypywać), ale dosyć wydajny i jego cena jest niewygórowana. W przypadku żwirku bentonitowego i naturalnego, raz w tygodniu należy całkowicie go wymienić i wymyć kuwetę.

Kolejny z wypełniaczy kociej kuwety, to żwirek silikonowy (silikatowy, czyli uwodniona krzemionka). Ma zwykle postać perełek lub kryształków. Nie zbryla się i nie kruszy. Jego działanie polega na wchłanianiu mocznika i odparowywaniu wody. Wyrzuca się grubsze nieczystości, a żwirek wymienia po około 3 tygodniach lub kiedy ulegnie zażółceniu. Żwirek silikonowy jest cięższy i mniej się rozsypuje. Jest droższy od żwirków bentonitowych czy naturalnych i nie wszystkie koty akceptują jego strukturę. Każdy z opisywanych żwirków może być wzbogacony o dodatkowe właściwości (perfumowanie, substancje antybakteryjne czy neutralizujące zapachy) co przekłada się na wyższą cenę produktu. W sklepie Marlazoo dostaniesz każdy z opisywanych kocich żwirków. Wybór należy do Ciebie i preferencji zwierzaka. Naczelna zasada brzmi "żwirek musi być bezpieczny i wygodny w użyciu". Kuweta i żwirek dla kota (pamiętamy o jego wymianie), to zdrowy kociak, ułatwienie w utrzymaniu czystości i mniej przykrego zapachu. Zadbaj o swojego kota, by wzajemnie cieszyć się swoim towarzystwem.

Żwirek dla kota - cat litter od almo nature